Image
Start arrow Aktualności arrow Najnowsze arrow Dożynki gminne w Prawiednikach 2009
Image
Dożynki gminne w Prawiednikach 2009
 6 września 2009 roku już po raz piąty odbyły się dożynki w Gminie Głusk. Po 20 latach przerwy ponownie odbyły się w Prawiednikach.
Niedziela powitała wszystkich ładną pogodą – idealną na podziękowanie wszystkim rolnikom za trud ich pracy. Starościną tegorocznych dożynek była Pani Marzena Gęca z Nowin, zaś starostą Pan Tomasz Wójcik – mieszkaniec Prawiednik.
Barwny korowód uformował się przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Prawiednikach, skąd nastąpił przemarsz na boisko szkolne, gdzie przy dźwiękach kapeli z Zespołu Tańca Ludowego „Mały Głusk” złożono wieńce dożynkowe. Następnie Starostowie Dożynek przekazali chleb na ręce Wójta Gminy – Jacka Anasiewicza i Przewodniczącego Rady Gminy – Kazimierza Banacha, po czym odbyła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez księdza proboszcza miejscowej parafii Tadeusza Pawlasa. Po Mszy Świętej w intencji rolników i w podziękowaniu za tegoroczne zbiory, Wójt Gminy Jacek Anasiewicz powitał przybyłych gości, a szczególnie rolników. Podziękował im za trud włożony w pracę w swoich gospodarstwach oraz życzył, żeby nigdy i nikomu chleba nie zabrakło. Swoje podziękowania odczytali również: w imieniu Starosty Powiatu Lubelskiego - członek Zarządu Powiatu Pan Robert Wójcik, Przewodniczący Rady Powiatu Pan Wojciech Piekarczyk oraz radny powiatowy Pan Waldemar Palusiński. Na dożynkach odbyło się także uroczyste wręczenie Medali Ministra Rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa”, którego dokonał Prezes KRUS Pan H. Smolarz. Z terenu gminy Głusk zostało odznaczonych 6 rolników: Paweł Stefaniak z Kalinówki, Józef Bolibok z Wilczopola, Andrzej Gorzel z Wilczopola Kolonii, Janusz Błaszczak z Dominowa, Tomasz Wójcik z Prawiednik i Jerzy Jakubusek z Mętowa. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Po części oficjalnej przystąpiono do obrzędu łamania się chlebem wypieczonym z tegorocznych ziaren, który został sprawiedliwie podzielony i rozdany wśród uczestników uroczystości.
Najwięcej emocji dostarczył uczestnikom organizowany corocznie konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Tym razem komisja miała naprawdę trudne zadanie, gdyż każdy wieniec był niezwykle piękny i oryginalny. Po długich obradach komisja konkursowa ustaliła, że I miejsce zajął wieniec z sołectwa Kliny, II miejsce z sołectwa Dominów, natomiast III miejsce ex aequo Prawiedniki i Prawiedniki Kolonia. Wszystkie pozostałe delegacje otrzymały piękne dyplomy i podziękowania.   
Podczas części artystycznej wystąpiła Orkiestra Dęta ze Strzyżewic, Zespół Tańca Ludowego „Mały Głusk” i „Mętowiaczki”, uczniowie szkół z terenu gminy – ZS w Kalinówce, w Mętowie, SP w Prawiednikach oraz kapela ludowa „Prawiedniki”.  Wszystkie prezentowane zespoły dostarczyły swoim odbiorcom wielu przeżyć i niezapomnianych wrażeń. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również loteria fantowa, kiermasz ciast oraz zabawy dla dzieci poprowadzone przez Lokalną Grupę Działania „Kraina wokół Lublina”. Na zakończenie można było potańczyć, do późnych godzin, na zabawie ludowej, gdzie przygrywał zespół „Agnieszka i Ja” oraz DJ Jerry.
Na dożynkach nie zabrakło również darmowej grochówki oraz pysznych potraw na specjalnie przygotowanym wiejskim stole, przez panie gospodynie z Prawiednik i Prawiednik Kolonia.
Wspaniała pogoda, doby humor oraz swojskie jadło dodatkowo przyczyniły się do stworzenia wspaniałej atmosfery radosnego świętowania. Organizatorzy dożynek składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia wspaniałego Gminnego Święta Plonów, a przede wszystkim:
- mieszkańcom sołectw: Prawiedniki, Prawiedniki Kolonia, Nowiny,
- Dyrekcji oraz pracownikom Szkoły Podstawowej w Prawiednikach,
- Ochotniczej Straży Pożarnej w Prawiednikach,
- Policji za pilnowanie porządku,
- licznym sponsorom.

Dziękujemy przybyłym Gościom, Mieszkańcom Gminy i wszystkim współuczestniczącym w organizacji dożynek.


thumb_hpim4783.jpg thumb_hpim4808.jpg 
thumb_img_0275.jpg
thumb_hpim4921.jpg
thumb_hpim4933.jpgthumb_hpim5004.jpg
thumb_img_0249.jpgthumb_img_0244.jpg 
thumb_img_0251.jpgthumb_img_0238.jpg
thumb_img_0296.jpgthumb_img_0294.jpg
  
  
  
  
 

 
wstecz   dalej »

Kandydaci zarejestrowani

2014-10-21 06:40:32
Troje kandydatów będzie się ubiegać o stanowisko wójta gminy Głusk w najbliższych wyborach samorządowych, natomiast o 15 miejsc w Radzie Gminy będzie walczyć 48 osób. O reelekcję będzie się starać obecny wójt Jacek Anasiewicz, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców "Wspólna Gmina", a jego kontrkandydatami będą: Adam Lipert, startujący z własnego komitetu wyborczego oraz Romana Michałkiewicz-Romaniuk z KWW "Jesteśmy dla Ciebie".

Kandydatów na radnych zgłosiło 9 komitetów wyborczych. Najwięcej, bo 15 osób, będzie reprezentować KWW Adama Liperta, 13 KWW "Wspólna Gmina", 9 osób to przedstawiciele komitetu "Jesteśmy dla Ciebie", 4 kandydatów wystawił komitet "Nowoczesna Gmina", po 2 komitety "Nasz Dominów" i "Razem dla Rozwoju", a po jednym reprezentancie mają komitet wybrczy Platformy Obywatelskiej RP, KWW Gorzel Stanisław i KWW Emilia Potręć.

Na ponad 9 tysięcy 300 mieszkańców gminy Głusk uprawnionych do głosowania jest prawie 7 tysięcy 400 wyborców. Liczba ta może się jeszcze zmienić, ponieważ zgodnie z kalendarzem wyborczym, wyborcy mają czas na składanie wniosków o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania do 11 listopada.


(fot. arch. GZK Głusk)

Żyją zgodnie i szczęśliwie przez pół wieku (foto)

2014-10-20 15:19:21
"Prawdziwą miłość poznaje się nie po sile, lecz po czasie jej trwania". Znaczenie słów Ambrose'a Bierce'a doskonale rozumieją małżonkowie z gminy Głusk, którzy w miniony weekend obchodzili "Złote Gody". W sobotę 18 października jubilaci spotkali się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji Gminy Głusk w Dominowie, by wspólnie świętować 50-lecie zawarcia związku małżeńskiego. W tym roku medale, przyznane przez prezydenta RP, dyplomy, kwiaty i upominki odebrało 20 par.

Podczas uroczystości, którą prowadziła kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Janina Chyrzyńska, wręczali je wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz, przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Banach i Beata Chodorowska z Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, która odczytała także list gratulacyjny od wojewody Wojciecha Wilka.

Oprócz gratulacji były życzenia doczekania w zdrowiu i spokoju kolejnych jubileuszy, okolicznościowy tort, symboliczna lampka szampana i tradycyjne "Sto Lat", a całość uzupełniła część artystyczna i zabawa przy dźwiękach muzyki w wykonaniu Kapeli Ludowej z Prawiednik.

Wśród gości spotkania, obok członków rodzin jubilatów, byli również: sekretarz województwa Artur Walasek, zastępca wójta gminy Głusk Urszula Paździor, dyrektor Samorządowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i radna Powiatu Lubelskiego Anna Grzywaczewska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Alicja Juśkiewicz, dyrektor biura posła Henryka Smolarza Monika Zawada i proboszcz Parafii Św. Jakuba Większego Apostoła ksiądz Zbigniew Pietrzela.

"Złote Gody" świętowali wspólnie: Halina i Tadeusz Błachowie, Irena i Jan Bolibokowie, Zofia i Edmund Dekundy, Zofia i Adam Filowie, Józefa i Zenon Gęcowie, Krystyna i Jerzy Gęcowie, Leokadia i Sławomir Jadeszkowie, Wanda i Wiesław Kamińscy, Alina i Tadeusz Kolanowie, Wiesława i Marian Niedziałkowie, Helena i Henryk Pielachowie, Janina i Stanisław Płazowie, Barbara i Andrzej Raszkiewiczowie, Marianna i Wiesław Smagałowie, Anna i Bolesław Szybowie, Helena i Ryszard Szymańscy, Halina i Ryszard Szyszkowie, Zofia i Zbigniew Tomaszewscy, Irena i Ryszard Urbanowie oraz Zofia i Stanisław Zającowie.


(fot. UG Głusk)

50 lat OSP w Klinach (foto)

2014-10-15 17:40:53
Podwójną okazję do świętowania mieli w niedzielę 12 października mieszkańcy miejscowości Kliny w gminie Głusk. W miejscowości oficjalnie otwarto świetlice wiejską, a miejscowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej obchodziła 50-lecie. Niedzielną uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny Matki Boskiej Siewnej w Wilczopolu, po której delegacje jednostek strażackich w asyście Orkiestry Dętej Gminy Jastków przeszły na plac przy świetlicy w Klinach. Tutaj odbyła się główna część jubileuszowych obchodów, którą poprowadziła zastępca wójta gminy Głusk Urszula Paździor, a uczestników uroczystości powitał wójt Jacek Anasiewicz.

Niedzielne obchody były okazją do składania gratulacji i życzeń, a także wręczenia odznaczeń i wyróżnień za dotychczasową służbę. "Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa" otrzymali Józef Gęca, Mieczysław Toruń, Kazimierz Kukuryk, Władysław Tylec i Zygmunt Krzywicki, a odznaki wzorowego strażaka odebrali Tomasz Kusak, Andrzej Opaliński, Kamil Opaliński, Adrian Podkowa, Wojciech Tylec i Arkadiusz Zalewski. Kolejnych 17 druhów otrzymało odznaczenia za wieloletnią służbę.

Uroczystość była połączona z oficjalnym otwarciem po remoncie miejscowej świetlicy, którą poświęcił proboszcz parafii w Wilczopolu ksiądz Robert Muszyński. Budynek, który został wyremontowany dzięki wsparciu środków unijnych, jest docieplony, ma nowe tynki, drzwi, wszystkie instalacje, a także wyposażenie. Środki na ten cel pochodziły m.in. z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, które gmina pozyskała za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Kraina wokół Lublina".

W mniej oficjalnej części jubileuszu uczestnicy spotkania mogli skosztować polowej grochówki i kiełbasek z grilla, a najmłodsi pobawić się na dmuchanych zjeżdżalniach i posmakować słodkich frykasów. W części artystycznej wystąpiła orkiestra z Jastkowa, Kapela Ludowa z Prawiednik i młodzieżowy zespół wokalno-muzyczny.

Wśród gości byli: europoseł Krzysztof Hetman, który jest członkiem OSP w Prawiednikach, prezes oddziału wojewódzkiego związku Ochotniczych Straży Pożarnych i wicewojewoda lubelski Marian Starownik, prezes oddziału powiatowego, jednocześnie prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Wojciech Piekarczyk, sekretarz oddziału powiatowego Mieczysław Dziura, dyrektor biura oddziału wojewódzkiego Tadeusz Szyszko i prezes oddziału gminnego ZOSP w Głusku Bronisław Gęca.

OSP w Klinach powstała w 1964 roku, a jej założycielami byli: Michał Ścirka, Kazimierz Tylec, Bolesław Wójcik, Józefów Opaliński, Julian Krzywicki, Stanisław Samborski, Marian Tomala i Witold Tomala. W skład pierwszego zarządu weszli prezes Kazimierz Tylec, naczelnik Michał Ścirka, skarbnik Witold Tomala i sekretarz Józef Opaliński oraz Stanisław Samborski i Regina Wróbel. Do 1972 roku siedziba OSP znajdowała się w budynkach gospodarczych Stanisława Samborskiego, a potem w obiekcie, pełniącym jednocześnie funkcję strażnicy, świetlicy i sklepu. Na początku swojej działalności strażacy mieli do dyspozycji konny beczkowóz na żelaznych kołach z ręczną pompą. Pierwszy samochód pożarniczy został zakupiony w 1995 roku od strażaków ze Świdnika i służył do 2001 roku, gdy OSP w Klinach otrzymała kolejny pojazd. Oprócz udziału w akacjach gaśniczych w ciągu ostatnich 50 lat druhowie z OSP Kliny organizowali działalność kulturalną oraz z powodzeniem startowali w zawodach pożarniczo-gaśniczych. Obecnie w zarządzie zasiadają prezes Roman Samborski, wiceprezes Marek Tomala, skarbnik i naczelnik Dariusz Podkowa, zastępca naczelnika Łukasz Mordel i sekretarz Józefów Wróbel.


(fot. UG Głusk)

"Złoty" jubileusz OSP Kliny

2014-10-10 15:23:56
Ochotnicza Straż Pożarna w Klinach w gminie Głusk świętuje 50-lecie. Obchody jubileuszu odbędą się w niedzielę 12 października i będą połączone z oficjalnym otwarciem miejscowej świetlicy. Uroczystość rozpocznie się o 11.00 mszą świętą w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny Matki Boskiej Siewnej w Wilczopolu, po której delegacje jednostek strażackich przejdą na plac przy świetlicy w Klinach. Z okazji jubileuszu druhowie będą odbierać gratulacje i życzenia od zaproszonych gości, a także odznaczenia i wyróżnienia za dotychczasową służbę. "Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa" otrzymają Józef Gęca, Mieczysław Toruń, Kazimierz Kukuryk, Władysław Tylec i Zygmunt Krzywicki, a odznaki wzorowego strażaka odbiorą Tomasz Kusak, Andrzej Opaliński, Kamil Opaliński, Adrian Podkowa, Wojciech Tylec i Arkadiusz Zalewski. Kolejnych 17 druhów odbierze odznaczenia za wieloletnią służbę.

Około 13.30 rozpocznie się festyn integracyjny z zabawami dla dzieci i atrakcjami dla dorosłych, a publiczność swoimi występami będą bawić m.in. Orkiestra Dęta Gminy Jastków i Kapela Ludowa z Prawiednik.

Impreza odbędzie się przy świetlicy, która została wyremontowana dzięki wsparciu środków unijnych. Budynek został docieplony, ma nowe tynki, drzwi, wszystkie instalacje, a także wyposażenie. Prace kosztowały około 180 tysięcy złotych, z czego ponad połowa to środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, które gmina pozyskała za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Kraina wokół Lublina".


(fot. UG Głusk)

Sąsiedzkie pożegnanie lata w Prawiednikach (foto)

2014-09-30 12:45:30
Bieg o puchar wójta Gminy Głusk, zawody sprawnościowe i występy artystyczne. Tak w niedzielę 28 września żegnali lato uczniowie, rodzice i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Prawiednikach Organizatorzy imprezy, która była jednym z elementów projektu pod nazwą "Poznaj swojego sąsiada", zaprosili do wspólnej zabawy także mieszkańców okolicznych miejscowości oraz przedstawicieli władz samorządowych i oświatowych.

Oficjalną część festynu, który poprzedziła msza święta w kościele w Żabiej Woli, otworzyli na placu szkolnym wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz i dyrektor PSP w Prawiednikach Aneta Duszyńska.

Potem odbył się otwarty bieg o Puchar Wójta, który był rozgrywany w kilku kategoriach. Wśród uczniów wygrał Bartłomiej Belniak, spośród uczennic najszybciej do mety dobiegła Dominika Gołąb, a w kategorii uczestników spoza szkoły zwyciężył Hubert Rogala.

Oprócz rywalizacji na świeżym powietrzu uczestnicy imprezy mogli też wykazać się swoimi umiejętnościami w turnieju sprawnościowym, który odbywał się w sali gimnastycznej. W rzucie beretem i żonglerce piłką najlepszy okazał się Kamil Stańko, hula-hop najlepiej kręciła Eliza Stachyra, w rzutach do kosza najskuteczniejszy był Marek Kałabunowski, a skoki na skakance wygrała Oliwia Gołąb.

Część artystyczna festynu, nad którym czuwała Beata Jeleniewska i członkowie samorządu uczniowskiego, była okazją do prezentacji zdolności scenicznych uczniów z Prawiednik i zaproszonych gości. Byli wśród nich muzycy z Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Henryczki" z Bychawy i dzieci ze szkoły podstawowej w Żabiej Woli w gminie Strzyżewice. Natomiast PSP Prawiedniki reprezentowali wokaliści i tancerze oraz grupa cheerleaderek. Publiczność bawiła też kapela z Prawiednik, a imprezę zakończyła zabawa z DJ-em.

Oprócz wójta Anasiewicza i dyrektor Duszyńskiej, uczestnikom zmagań sportowych kibicowali oraz występy artystów podziwiali m.in.: sekretarz województwa Artur Walasek i radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Henryk Dudziak, zastępca wójta gminy Głusk Urszula Paździor, sekretarz gminy Bogusław Kukuryk i dyrektor Samorządowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Anna Grzywaczewska, a także Sebastian Płonka z Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, strażacy, radni i sołtysi okolicznych sołectw.


(fot. PSP w Prawiednikach/UG Głusk)

Pożegnanie lata na nowym boisku

2014-09-27 10:27:14
Chociaż kalendarzowe lato skończyło się przed kilkoma dniami uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Prawiednikach pożegnają je w niedzielę 28 września. Dodatkowym powodem do świętowania będzie oficjalne otwarcie boiska wielofunkcyjnego, które powstało w ostatnich tygodniach, dzięki wsparciu resortu sportu. Organizatorzy festynu integracyjnego "Pożegnanie lata", który odbędzie się w ramach większego projektu pod nazwą "Poznaj swojego sąsiada", zaprosili do wspólnej zabawy nie tylko rodziców i nauczycieli, ale także przedstawicieli władz samorządowych oraz mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy na co dzień nie są bezpośrednio związani ze szkołą.

Festyn rozpocznie się o 13.00, a dwie godziny wcześniej poprzedzi go msza święta, która zostanie odprawiona w kościele w Żabiej Woli. Po oficjalnym otwarciu, na nowym boisku zaplanowano konkursy, zawody sportowe i bieg otwarty o Puchar Wójta Gminy Głusk, a w tym czasie na plenerowej scenie będą się odbywać występy artystyczne. Wśród wykonawców będą muzycy z Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Henryczki" z Bychawy, dzieci z zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej w Żabiej Woli w gminie Strzyżewice, a także wokaliści i tancerze ze szkoły oraz kapela z Prawiednik.

Całość uzupełnią harce na dmuchanych zjeżdżalniach, degustacja lokalnych przysmaków, loteria i zabawa z DJ-em.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Prawiednikach to ostatnia placówka oświatowa w gminie Głusk, która do tej pory nie miała boiska wielofunkcyjnego. Nowe, o wymiarach 18 x 31 metrów z nawierzchnią poliuretanową, jest przystosowane do gry w koszykówkę, siatkówkę, tenisa ziemnego, piłkę ręczną i piłkę nożną. Cały teren jest ogrodzony i oświetlony oraz objęty systemem monitoringu. Budowa kosztowała około 245 tysięcy złotych, z czego 1/3 to środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki.


(fot. arch. UG Głusk)

Międzynarodowe poznawanie świata w ZS w Mętowie (foto)

2014-09-26 19:36:03
Uczniowie Zespołu Szkół w Mętowie w gminie Głusk mieli w kończącym się tygodniu niepowtarzalną okazję poznawania świata z najlepszych możliwych źródeł, czyli od obcokrajowców. Od poniedziałku 22 września część lekcji prowadzili studenci, którzy przyjechali do Mętowa w ramach projektu edukacyjnego AIESEC Polska pod nazwą "Global Citizen Schools".

ZS w Mętowie gościł dwie osoby - studentkę lingwistyki z Włoch Flavię Rocco i studenta inżynierii komputerowej Ismana Qui`a z Hong Kongu. Obydwoje prowadzili warsztaty dla uczniów najstarszych klas szkoły podstawowej i gimnazjalistów. Studenci w ciekawy i niestandardowy sposób opowiadali o kulturze, codziennych zwyczajach, tradycji, kuchni i ciekawostkach turystycznych swoich krajów. Uczniowie nauczyli się na przykład powitania w językach chińskim i włoskim oraz niełatwego włoskiego tańca ludowego z okolic Neapolu o nazwie "tarantella".

Wiedzą, którą zdobyli podczas tych spotkań mogli się wykazać w piątek 26 września, podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków. Podczas quizu, który przygotowała i poprowadziła Flavia, młodzi słuchacze pokazali, że bardzo dobrze pamiętają omawiane wcześniej tematy i bez problemów odpowiadali na pytania m.in. o zabytki, nazwy posiłków i pory ich spożywania, a nawet dane geograficzne niektórych miast. - Wiedza to jedno, ale do niewątpliwych zalet projektu należy zaliczyć także różnorodność zajęć i fakt, że poprzez udział w tych nietypowych lekcjach niektórym uczniom udało się przełamać barierę językową - podsumowują opiekunowie grup.

Spotkanie, będące podsumowaniem mijającego tygodnia w ZS w Mętowie i wszystkie prezentacje, dotyczące poszczególnych krajów, zostały przygotowane samodzielnie przez uczniów w języku angielskim. Każda klasa biorąca udział w tym wydarzeniu otrzymała specjalny dyplom z dedykacją od zagranicznych gości, a rodziny, w których mieszkali cudzoziemcy, otrzymały podziękowania za gościnę.


(fot. ZS w Mętowie)

Festyn ziemniaczany w Kalinówce (foto)

2014-09-23 21:47:51
Ziemniak był motywem przewodnim festynu pod hasłem "Poznaj swojego sąsiada", który w sobotę 20 września odbył się w Kalinówce w gminie Głusk. Impreza, zorganizowana na placu przy miejscowej szkole, była połączona z dorocznym "Świętem pieczonego ziemniaka" i to on był "bohaterem" wszystkich gier i zabaw. Wśród konkurencji rozgrywanych przy żywym dopingu publiczności, znalazły się rzut ziemniakiem do koszyka, bieg z ziemniakiem i obieranie ziemniaków. Duża popularnością wśród najmłodsi uczestników festynu cieszyła się też możliwość wykonania pamiątkowej fotografii... z ziemniakiem.

W części artystycznej imprezy zaprezentował się zespół ludowy "Mały Głusk" oraz uczniowie Zespołu Szkół w Kalinówce.

Gośćmi festynu byli m.in.: sekretarz województwa lubelskiego Artur Walasek, wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz i zastępca wójta Urszula Paździor, dyrektor Samorządowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Anna Grzywaczewska oraz radni i sołtysi okolicznych sołectw.

Tegoroczne "Święto pieczonego ziemniaka" w Kalinówce było współfinansowane ze środków unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, pozyskanych za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Kraina wokół Lublina".


(fot. organizatorzy)

Atrakcje dla najmłodszych (foto)

2014-09-21 08:38:05
Najmłodsi mieszkańcy gminy Głusk mają do dyspozycji trzy nowe place zabaw. W ostatnich tygodniach powstały one w Prawiednikach, Majdanie Mętowskim i Wólce Abramowickiej. Plac w Prawiednikach został przygotowany przy budynku miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w sąsiedztwie przedszkola "Tajemniczy Las". Dzieci mają w tym miejscu m.in.: huśtawki, bujak sprężynowy, a także zestawy zabawowe z wieżą i zjeżdżalnią oraz podestem wspinaczkowym. Wysypany żwirem plac jest obsiany trawą i ogrodzony, a wokół są ławki oraz chodniki z kostki brukowej.

Wszystko kosztowało ponad 50 tysięcy złotych, z czego 25 tysięcy Gmina Głusk pozyskała z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Kraina wokół Lublina".

Podobne obiekty powstały przy świetlicy wiejskiej w Majdanie Mętowskim i w sąsiedztwie domu weselnego w Wólce Abramowickiej. W obydwu przypadkach place są wyposażone w huśtawki, zestaw zabawowy z wieżą, zjeżdżalnią i podestem wspinaczkowym, piaskownicę i drabinki.

Koszt każdego z tych obiektów to około 10 tysięcy złotych, które w całości pochodzą z budżetu gminy Głusk.


(fot. UG Głusk)

Radni o planie zagospodarowania i nowych drogach

2014-09-18 16:20:21
Mieszkańcy Mętowa w gminie Głusk będą mieć łatwiejszy dojazd do swoich zabudowań. Podczas sesji, która odbyła się w czwartek 18 września radni zmienili plan zagospodarowania przestrzennego, by w ten sposób umożliwić w przyszłości budowę drogi. - O wprowadzenie tych zmian postulowali sami mieszkańcy, którzy teraz jeszcze jakoś sobie radzą, korzystając m.in. z dróg prywatnych. Zdecydowanie gorsza sytuacja z dojazdem jest zimą oraz jesienią i wiosną, gdy jest bardzo mokro i grząsko. Zmiana planu umożliwi dojazd do nowych zabudowań od strony pól, ale na decyzje w sprawie samej budowy drogi trzeba jeszcze poczekać - mówi wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.

Podczas czwartkowej sesji radni zgodzili się też na udzielenie pomocy finansowej Powiatowi Lubelskiemu na przygotowanie dokumentacji przebudowy drogi w Abramowicach Prywatnych, która jest przedłużeniem ul. Zorza w Lublinie. - Powiat chce zrealizować tę inwestycję w przyszłym roku, korzystając ze środków unijnych. Gmina przekaże na opracowanie dokumentacji 70 tysięcy złotych - dodaje wójt Anasiewicz.

Zgodnie z sugestiami mieszkańców Kalinówki radni zgodzili się na nadanie nazwy jednej z dróg wewnętrznych. Po uprawomocnieniu się tej decyzji będzie to ul. Platanowa.


(fot. arch. GZK Głusk)
 
Start
Księga Gości
Monitor Polski
Dziennki Ustaw
Mapa gminy Głusk
 thumb_mapa1.jpg

Nowe Centrum Gminy
logo_1.jpg
Podłączenia Kanalizacyjne

koparka.jpgProcedura podłączenia do sieci kanalizacyjnej we własnym zakresie

Wybory
ankieta-190x142.jpg
BIP

bip-logo.gif

Archiwalny BIP

Centrum Kultury i Promocji Gminy
logo ckip.jpg
Jak dojechać do Nowej Siedziby
mapa dojazdowa.jpg
Gmina Głusk w Mediach
filmy.jpg
Rodzina 3+
duza rodzina.png
Regionalna Karta Duzej Rodziny
karta01.jpg
Gazetka Gminna
glusk_gazetka_nr 22 czerwiec 2014-page1.png
IAS LUBELSKIE

ias_logo2.png

Informacyjna Agencja Samorządowa

GZK Głusk
logo_gzk.png
Przeciwdziałanie Wykluczeniu Cyfrowemu
logo1.jpg
INFORMACJA

solar_1.jpg

Dofinansowanie do kolektorów słonecznych

Turystyka
button.jpg
Ankieta
kedit_maly.png 
Położenie

mapa-main.gif

NFOŚiGW

logo_kolor_z_nazwa_duze.jpg


WFOŚ
indeks.jpg